5. Hafta Gebelik (Hamilelik)

Bu hafta regliniz gecikmiş olabilir çünkü muhtemelen hamilesiniz. Vücudunuzda hCG hormon seviyesi giderek artıyor. (gebelik planlaması yapıp hala test yapmadıysanız bir an önce yapmanızda fayda var)

5.Hafta Gebelik

5.Hafta gebelik, gebeliğin 5.haftası, gebeliğin beşinci haftası

Artık bebeğinizin kalp ve dolaşım sistemi, gelişmeye başladı. O şu an minicik bir kurbağa yavrusu gibi, susam tanesi kadar ama vücudunun fonksiyonel bölgeleri oluşmaya başladı. Hatta, kalp atışlarını ultrasonda duymanız bile mümkün.

Yanı sıra, akciğer, karaciğer, bağırsa,k tiroid ve üriner sistem endodermde şekil almaya başlar.

Kısaca siz artık resmen anne adayısınız. Hamilesiniz! Her ne kadar, sık idrara çıkıyor, yorgunluk hissediyor, göğüste hassasiyet ve değişiklikler, mide bulantısı, aşırı tükürük, aşerme, yemekten nefret etme gibi durumları yaşıyor olsanızda…

Alışsanız iyi olur çünkü önümüzdeki 9 ay boyunca bunlarla yaşayacaksınız. Pozitif düşünün! artık iki canlısınız. Onu kucağınıza alacağınız günü şimdiden hayale edin! Mis gibi kokusu olacak. O koku inanın dünyalara değişilmez…

(Yukarıda özetle 5.hafta sürecinden bahsettik. Gebelik haftaları anlatılırken, pek çok tıbbi terim, bebek gelişim detayları yer alıyor ancak bizler kafa karıştırmayacak şekilde özetini anlatmayı daha uygun görüyoruz)

5.hafta gebelikte anne adaylarının dikkat etmesi gerekenler (önerilenler)

Jinekoloğunuzu seçin ve ilk randevuyu alın. Hazırlık için son adetinizin ilk gününü not alın. Ve aklınıza takılan soruları yazın. Sağlık geçmişiniz için anne ve baba tarafında ki aile büyüklerinizle görüşün. Jinekoloğunuz ailenizin genetik anormallikleri ve kronik sorunlarını bilmek isteyecektir.

(Genelde 8.haftadan itibaren yapılan ilk doktor ziyaretinizde, ilerde olabilecek komplikasyonlara karşı taramadan geçersiniz. Kafanıza takılan soruların cevaplarını da bulmuş olursunuz.)

Tavsiyeler;

Kesinlikle alkol kullanmıyorsunuz! Bebeğin gelişimine vereceği zararları sanırım yazmaya gerek yok. Egzersiz yapmaya başlayın (hamileliğin sebep olacağı ağrıları engeller, güçlü ve dayanıklı olmanızı sağlar, doğum sonrası eski kilonuza dönmeyi de kolaylaştırır) Yürümek ve yüzmek hamile kadınlar için uygundur.

Doğum öncesi vitaminlerinizi alın. Pek çok vitamin folik asit, demir, kalsiyum takviye eder. Hamile kadınların bunlara ihtiyacı vardır. (Vitaminleri gereğinden fazla almayın, fazla almak daha iyi değildir hatta genelde tehlikeli olabilir.)

Hamileliğin ilk üçüncü ayında yeterli derecede folik asit almak bebeğinizin gelişim kusuruna bağlı hastalığı olmaması için (spina bifida gibi) çok önemlidir.Alacağınız ilaçlar konusunda jinekoloğunuza danışın. Pek çok ilaç hamilelere yasaktır. Jinekoloğunuz size hangi ilacın güvenli olduğunu anlatır.

Sigarayı bırakın. Hamilelik sırasında sigara içmek erken doğum, düşük ve plesantaya bağlı sorunlara neden olabilir. Bazı araştırmalar sigaranın yarık dudaklı çocuk oluşumuna neden olduğunu ortaya koymuştur. Hiçbir zaman sigarayı bırakmak için çok geç değildir. Yakmadığınız her sigara bebeğinize sağlıklı olmak için bir şans verir.

İçkiyi bırakın. Günde sadece bir küçük içki bile bebeğinizin düşük kilolu doğmasına ve öğrenme, konuşma, dikkat dağınıklığı, hiperaktivite sorunlarına yol açabilir. Hiç kimse azıcık bir alkolun bile bebeğin gelişimini ne derece etkileyeceğini kestiremez.

Evinizin ve işinizin güvenli olduğundan emin olun. Bazı işler ve hobiler siz ve bebeğinizin gelişimi için riskli olabilir. Eğer alışkanlık olarak kimyasallara, ağır metallere (kurşun, civa) ve radyasyona maruz kalıyorsanız, en kısa zamanda bunu değiştirmelisiniz.

Aklınızda bulunsun bazı temizleme ürünleri, tarım ilaçları, çözücüler ve eski borulardan su içmek zararlı olabilir. Doktorunuzla günlük rutinleriniz hakkında konuşun ki evinizde ve işyerinizde bebeğiniz için tehlikeli olabilecek şeylerden kaçının.
Etiketler:

yorumlar:

Hiç Yorum Yapılmamış!

  yorum yapmak ister misin?

  Benzer Yazılar
  Bebeğim Ne Zaman Doğacak Bebeğim Ne Zaman Doğacak

  Bebeğim ne zaman doğacak, bebeğim hangi tarihte doğacak

  Kaç Haftalık Hamileyim (Gebeyim) Hesaplama Kaç Haftalık Hamileyim (Gebeyim) Hesaplama

  Kaç haftalık hamileyim, Kaç aylık hamileyim? kaç günlük

  Gebelikte Kilo Alımı Hesaplayıcısı Gebelikte Kilo Alımı Hesaplayıcısı

  Gebelikte kilo alımı hesaplayıcısı ile hamilelik dönemi

  Çin Takvimine Göre Kaç Yaşındayım Çin Takvimine Göre Kaç Yaşındayım

  Çin takvimi yaş hesaplama, çin takvimine göre kaç yaşın

  Yumurtlama Dönemi Hesaplama Yumurtlama Dönemi Hesaplama

  Yumurtlama dönemi (Ovulasyon) hesaplama aracı ile hamil

  Erken Gebelik (Hamilelik) Belirtileri Erken Gebelik (Hamilelik) Belirtileri

  Erken gebelik belirtileri hakkında sıkça sorulan sorula

  İkiz Gebelik Ne Zaman Belli Olur? Nasıl Anlaşılır? İkiz Gebelik Ne Zaman Belli Olur? Nasıl Anlaşılır?

  İkiz gebelik (hamilelik) ne zaman belli olur? kaçıncı

  Anne Karnında Bebek Kilosu Hesaplama Anne Karnında Bebek Kilosu Hesaplama

  Gebelik döneminde en çok merak edilen konulardan birid

  Gebelik Aylarına Göre Anne Vücudunun Gelişimi Gebelik Aylarına Göre Anne Vücudunun Gelişimi

  Gebelikte aylara göre anne vücudunun gelişimi ve olası

  Çin Takvimi Cinsiyet Belirleme Çin Takvimi Cinsiyet Belirleme

  Çin takvimi cinsiyet belirleme tablosunda sol kısım yaş

  Anne Karnında Bebek Gelişimi Hesaplama Anne Karnında Bebek Gelişimi Hesaplama

  Bebek gelişimi hesaplama aracı ile doğum öncesi bebeğin

  Hamilelik Belirtileri Nelerdir? Hamilelik Belirtileri Nelerdir?

  Hamilelik belirtileri nelerdir, nasıl anlaşılır konusun