Doğum Sonrası İyileşme Süreci

Doğum Sonrası İyileşme Süreci

Doğum sonrası iyileşme süreci ne kadar sürer? sezeryan ve normal doğum arasındaki iyileşme farklılıkları nelerdir? evde doğum sonrası iyileşmeyi hızlandırmak için neler yapılmalı nelere dikkat edilmelidir? Doğum sonrası iyileşmeyi etkileyen faktörlerle birlikte sıkça sorulan sorular ve cevapları sayfamızda sizlerle.

Doğum Sonrası iyileşme ne zaman başlar?

Doğum, gelişimini tamamlamış ve artık dışarıda yaşayabilecek özellikleri kazanmış bebeğin, anne rahminden ayrılma olayıdır. Bu olay 9 ay süren psikolojik bir süreçtir. Doğumdan sonra geçen her gün iyileşme dönemi olarak değerlendirilebilir.

Doğum sürecinden sonra fiziksek görüntünüzün hamilelik öncesine dönmesi bir yıl kadar sürebilir. Normal doğum veya sezeryan doğum sonrası kendinizi toparlayabilme süreleri farklı da olsa süreç genel bakımdan ana hatlarıyla aynıdır.

Doğum sonrası iyileşmenizi etkiyen bazı faktörleri; sağlık durumunuz, beslenme düzeniniz, stres ve yorgunluk şeklinde sıralayabiliriz.

Doğum Sonrası Rahim Kasılmaları

Hamilelik süresince rahim yaklaşık on kat büyür. Doğumdan sonra küçülmeye başlar. Doğumdan 10 gün sonra dıştan hissedilemez kadar küçülür. Rahimin normal boyutuna dönmesi 40 gün civarında süre alır. Bebeğiniz anne sütüyle beslendiği zaman rahim küçülmesine destek olur. Emzirirken hissedilen adet sancısına benzeyen sancı rahim küçülmesi ve rahim kasılmalarının belirtileridir.

Doğum Sonrası Vajinal Akıntılar (Löşi)

“Doğumdan sonra rahimden gelen ve vajinal yolla atılan kanlı mukuslu (sümüksü) akıntıya loşi denir”. Löşi doğumdan sonraki bir iki gün açık kırmızı renkte olur ve adet kanamasına benzer. Daha sonra miktarı azalır ve rengi pembeye dönmeye başlar. Beyazımsı bir renk alır 10 gün sürer. Bu süreç emzirmeye bağlı olarak daha da hızlanabilir. Çünkü bebeğinizin göğüs ucunu uyarması rahmin kasılmasını ve küçülmeyi hızlandırıcı etki yapar. Löşi akıntısı bitinceye kadar cinsel birliktelikten uzak durun.

Doğum Sonrası Gözlerde ve Deride Oluşan Kızarıklıklar

Doğum anı uzun ve zor geçerse vücudunuzda bir takım iz ve lekeler oluşabilir. Örneğin; zor geçen doğumlarda bazı kadınların, gözlerinde kızarıklık siyahlaşma, yanak ve yüz bölgesinde kırmızılıklar oluşabilir. Bu lekelerin izlerin oluşma sebebi doğum esnasındaki ıkınmalardır. Fakat korkmayın birkaç gün içerisinde geçecektir.

Doğum Sonrası Kesiklerin İyileşmesi

Doğum, sezeryan yada normal doğum olsa dahi iyileşmesi gereken bir kesik mutlaka vardır. Sezeryan doğum sonrası kesiklerin veya yaraların iyileşmesi 4-6 hafta kadar sürer. Sezeryan doğum sonrasında iyileşme döneminizde kendinizi rahatsız ve bitkin hissetmeniz çok normal bir durumdur.

Vajinal doğumlarda da kesik olabilir. (Doğum sırasında epizyotomi yapılabilir)  Bebeğin kafasının daha rahat çıkmasını sağlayabilmek için (vajinal genişliği arttırabilmek için) atılan ufak bir kesik olabilir. Doğumdan hemen sonra doktor tarafından müdahale edilip dikilir.

Her dikişte olduğu gibi epizyotomi dikişinin iyileşmesi de birkaç hafta sürecektir. Dikişler vücut tarafından eritilir ancak yara doğumdan sonra bir hafta kadar bir süre acıyabilir. Eğer yara aşağıda anlatıldığı gibi temiz tutulmazsa enfeksiyon kapma riski vardır. Yarayı temiz tutmak gerekmektedir.

Eğer sezaryen doğum yapılmışsa karın bölgesindeki kesiğin iyileşmesi daha da uzun sürecektir. Sezaryen planlı değil de, doğumun uzaması ve sezaryene ihtiyaç duyulması nedeniyle yapılmışsa hem doğum hem de sezaryen yaralarının iyileşmesi gerekir. Vajinal doğum ile ilgili anlatılmış olan rahmin kasılması ve küçülme süreci burada da olacaktır.

Buna ilaveten bir de ameliyat yarasının iyileşmesi gerekecektir ki, bu süre daha uzundur ve 4-6 hafta sürebilir. Sezeryan yarası, anestezi sonrası canınızı yakabilir. Doktorunuza danışıp ağrı kesici kullanabilirsiniz. En azından ağrılarınızı azaltır rahatlamanızı sağlar fakat baş dönmesi ve uyku hali yapabilir

Doğum Sonrası Kan Dolaşımının Hızlandırılması

Doğumun sonrası, kan dolaşımını hızlandırmak için ayaklarınızı ve ayak parmaklarınızı hareket ettirmeniz, yatağın kenarına ya da sandalyeye oturmanız ve doğumun ertesi günü de kalkıp yürümeniz gerekmektedir. Doğum sezaryen olursa iyileşme daha uzun süreceği için hastanede kalma süreniz olumsuz bir durum olmazsa 2 gece, normal doğum olursa 1 gece kalırsınız…

Doğum Sonrası İyileşmeyi Hızlandıran Evde Bakım Önerileri

Evinize hoş geldiniz, öncelikle eve girer girmez, ılık bir duş alabilirsiniz. Duşu ayakta alın ve kese kullanmayınız.

 • Bol bol dinlenmeli , yatmalısınız.
 • Sık sık idrara çıkmanız gerekir. ( Böylece idrar yolu enfeksiyonu riski azalır.)
 • Normal doğum yapmışsanız vajen girişinde epizyotomi kesisinin dikişleri vardır. Ağır şeyler kaldırmayın ve ağır temizlikler yapmayın.  3 hafta sonra ev işlerine başlayabilirsiniz.
 • Bazen doğumdan sonraki ilk haftada anne de hafif huy değişiklikleri ve ağlama nöbetleri olabilir. Ilk doğumlardan sonra daha sık görülür.
 • Kesiğinin enfeksiyon kapmaması için pedinizi 4 ya da 6 saatte bir değiştirin.
 • Pedi değiştirirken her zaman önden arkaya doğru hareket ettirin. Küçük veya büyük tuvaletin ardından bacak arasını ılık su ile yıkayın ve sargı bezi ile kurulayın.
 • Bu işlemi de önden arkaya doğru yapmayı unutmayın.
 • Sezeryan yaranıza hastanede gösterildiği gibi pansuman yapın, kıyafetlerinizin kuru ve temiz olmasına dikkat edin.

Sağlıklı beslenmek iyileşmeyi hızlandırır. Bol bol sıvı, protein ve vitamin alın. Löşi bitinceye ve epizyotomi yarası iyileşinceye kadar cinsel ilişkiye girmeyin. İlk dönemlerde yorgunluk sebebiyle biraz his kaybı olabilir.

Dinlenin! Doğum sonrası iyileşmenin en birinci şartı budur. Kendinizi iyi hissetseniz dahi yorulmayın. Sadece bebeğinizin bakımı ile ilgilenin.

 • Ev işleri, temizlik, yemek gibi işleri bırakın yakınlarınız yapsın.
 • Bunların nasıl yapılacağını önceden planlamış olmanız faydalı olacaktır.
 • Bebeğiniz uyuduğunda siz de uyuyun.
 • İlerleyen zamanlarda uykusuz geceler geçireceğinizi unutmayın ve elinizde fırsat varken bol bol dinlenin.
 • Gün içinde kısa kestirmeler şeklinde de olsa bebeğiniz her uyuduğunda siz de uyuyun.

Doğum Sonrası Doktorunuzu Aramanız Gereken Durumlar

Aşağıdaki durumlardan biri gerçekleşiyorsa ya iyileşme sürecinizde bir sorun var demektir ya da bir enfeksiyon gelişimi söz konusudur. Doktorunuzu aramanız gereken bu durumlar şunlardır;

 • Bir günden uzun süren 37,5 derece veya üzeri ateş.
 • Doğumdan dört gün sonra hâla açık kırmızı ya da çok kanlı Löşi akıntısı veya Löşide çok büyük kan pıhtılarının gelmesi.
 • Löşi de ağır koku olması durumunda. Normal Löşi akıntısı menstruasyon kanaması gibi kokar.
 • Doğum ve travaydan birkaç gün sonra dahi alt karın bölgesinde ağrı olması durumunda.

Epizyotomi ya da sezaryen yarasının olduğu bölgede enfeksiyon belirtileri (kızarıklık, yanma, şişme, akıntı) olması durumunda. Yukarıda anlatılan konulara dikkat etmeniz halinde ne kadar kısa sürede “normal”e döndüğünüze siz bile inanamayacaksınız. Doğumun sonrasında bebeğinizin size getirdiği neşe ile bu çektiğiniz acıları hatırlamayacaksınız bile…
Etiketler:

yorumlar:

Hiç Yorum Yapılmamış!

  yorum yapmak ister misin?

  Benzer Yazılar
  Gebelik Belirtileri Ne Zaman Başlar? Gebelik Belirtileri Ne Zaman Başlar?

  Gebelik belirtileri ne zaman başlar konulu yazımızda sı

  İkiz Gebelik Ne Zaman Belli Olur? Nasıl Anlaşılır? İkiz Gebelik Ne Zaman Belli Olur? Nasıl Anlaşılır?

  İkiz gebelik (hamilelik) ne zaman belli olur? kaçıncı

  Hamilemiyim? Değilmiyim? Nasıl Anlarım Hamilemiyim? Değilmiyim? Nasıl Anlarım

  Acaba hamilemiyim? yoksa hamile değilmiyim? hamile olup

  Çin Takvimine Göre Kaç Yaşındayım Çin Takvimine Göre Kaç Yaşındayım

  Çin takvimi yaş hesaplama, çin takvimine göre kaç yaşın

  Anne Karnında Bebek Gelişimi Hesaplama Anne Karnında Bebek Gelişimi Hesaplama

  Bebek gelişimi hesaplama aracı ile doğum öncesi bebeğin

  Çin Takvimi Nedir? Çin Takvimi Nedir?

  Çin takvimi nedir? ne zaman ortaya çıkmıştır, doğruluk

  Çin Takvimi Cinsiyet Belirleme Çin Takvimi Cinsiyet Belirleme

  Çin takvimi cinsiyet belirleme tablosunda sol kısım yaş

  Bebek Doğum Tarihi Hesaplama Bebek Doğum Tarihi Hesaplama

  Bebek doğum tarihi hesaplama aracı ile bebeğinizin yakl

  Gebelikte Kilo Alımı Hesaplayıcısı Gebelikte Kilo Alımı Hesaplayıcısı

  Gebelikte kilo alımı hesaplayıcısı ile hamilelik dönemi

  Gebelik Aylarına Göre Anne Vücudunun Gelişimi Gebelik Aylarına Göre Anne Vücudunun Gelişimi

  Gebelikte aylara göre anne vücudunun gelişimi ve olası

  Rus Takvimi Bebek Cinsiyeti Hesaplama Rus Takvimi Bebek Cinsiyeti Hesaplama

  Rus takvimi ile bebek cinsiyeti hesaplama detaylarını s

  Kaç Haftalık Hamileyim (Gebeyim) Hesaplama Kaç Haftalık Hamileyim (Gebeyim) Hesaplama

  Kaç haftalık hamileyim, Kaç aylık hamileyim? kaç günlük